Żywioły
pt. 11-06-2021, 19:00
Koncert z publicznością
Sala symfoniczna
W imieniu naszej orkiestry symfonicznej zapraszamy do zielonego miasta przyszłości. W jednym z najbardziej nietypowych koncertów ostatnich lat w roli instrumentów – obok tych tradycyjnych – pojawią się butelki plastikowe i elektrośmieci. Potrenujemy wrażliwość słuchu i zobaczymy, na ile innowacja w muzyce może stać się inspiracją do zmiany naszych codziennych nawyków!
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Adam Domurat – dyrygent

Paweł Pudło – poemat symfoniczny „Żywioły”

Muzyka wydobywana z odpadów powstałych po przedmiotach codziennego użytku? Kiedy pierwszy raz usłyszeliśmy o tym pomyśle, mieliśmy spore wątpliwości, czy Witold Lutosławski by się tym zachwycił. Jednak szybko okazało się, że nie ma lepszego sposobu na opowiedzenie o walce z hałasem w przestrzeni publicznej, zanieczyszczeniem powietrza, wszechobecnymi odpadami.

„Żywioły” to projekt łączący muzykę i ekologię, którego podstawą jest godzinny poemat symfoniczny autorstwa Pawła Pudło. To muzyczna opowieść o siłach natury, które tworzą świat wokół nas. Ziemia, woda, powietrze, ogień i ludzkość. Symbolika żywiołów została użyta w projekcie ze względu na jej uniwersalną rozpoznawalność, proste skojarzenie z naturą i możliwość metaforycznego, artystycznego oddania procesów zachodzących w środowisku.

Artystyczne elementy projektu są punktem wyjścia do rozmów na temat aktualnych problemów świata dotyczących kwestii ekologii, recyklingu, gospodarowania zasobami naturalnymi, smogu i jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy – słowem, świadomego funkcjonowania społeczeństw w środowisku naturalnym dziś i w przyszłości.

Paweł Pudło to kompozytor, reżyser kreatywny i producent. Jego muzyka nadawana jest na całym świecie, a filmy, do których tworzył ilustrację muzyczną, wyświetlane były w Polsce, Niemczech, Czechach, Izraelu, Estonii, we Francji i w Hiszpanii. Za granicą współpracował z m.in. z Berliner Philharmoniker, Florence Opera, Orchestra Sinfonica De Barcelona, Malaysian Philharmonic Orchestra, a w kraju z Filharmonią Narodową w Warszawie, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, Chórem i solistami Festiwalu Wratislavia Cantans.

Na zamówienie UEFA skomponował utwór orkiestrowo-chóralny, który był prezentowany w trakcie ceremonii przedmeczowych w Polsce i na Ukrainie podczas EURO 2012. Tylko na stadionach muzyki wysłuchało wówczas ponad 1,5 mln osób. Do jego muzyki powstało osiem różnych choreografii, do których tańczyło około tysiąca tancerzy. Jego antywojenny koncert „War Horns” miał swoją premierę na festiwalu Solidarity of Arts 2015 w Gdańsku. Utwór wykonywany był powtórnie w NOSPR i Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest jednym z bohaterów pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Kilka pytań o słyszenie świata”, ukazującego sylwetki czterech kompozytorów współczesnej muzyki symfonicznej.

Pół godziny przed koncertem zapraszamy do sali symfonicznej Filharmonii, gdzie wysłuchamy wykładu Radosława Siei: "Posłuchaj z Demant – o protetyce słuchu".