Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki zapamiętamy na długo!
Za nami druga edycja festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki. Między 15 a 19 czerwca budynek Filharmonii na zewnątrz przybrał turkusowe barwy, a w środku był pełen muzyki i dobrych dźwięków. Pełne emocji i wrażeń koncerty, konferencja, warsztaty dla seniorów, spektakl i gra miejska – wszystko było poświęcone głównym motywom tegorocznej edycji – pamięci i uważności.
Festiwal rozpoczęliśmy od konferencji "Wzór na pamięć". Eksperci mówili o terapii muzyką i ruchem, o tym, jak sztuka wpływa na proces zapamiętywania oraz o pamięci, w tym pamięci słuchowej. Konferencja była okazją do wymiany poglądów, poszerzania wiedzy i odkrycia wielofunkcyjności muzyki i jej niezwykłego wpływu na codzienność. Podczas konferencji prelegenci pokazali w jaki sposób muzyka wpływa na procesy pamięciowe, czym jest aktywne starzenie się i w jaki sposób można żyć, otaczając się muzyką i usprawniać funkcjonowanie swojego umysłu. Konferencja była nagrywana, więc w najbliższym czasie udostępnimy ją na kanale YouTube EduFilharmonii.

Nie zabrakło wydarzenia online: prezentacji reportażu „Pamiętnik Szczecina”. W roli głównej Monika Szymanik, która mówiła o pamięci miejsca, o tym, jak dbać o pamięć i jaką historię kryją zakamarki naszego miasta. Zachęcamy do obejrzenia materiału:

Koncert symfoniczny „Niezapominajka" był z pewnością niezapomnianym wydarzeniem dla melomanów, którzy marzyli o wysłuchaniu znanych i lubianych przebojów muzyki klasycznej. W programie pojawiły się utwory, które na zawsze wpisały się w pamięć starszej publiczności. W trakcie koncertu zaprezentowane zostały efekty warsztatów dla seniorów – współgrające z muzyką wizualizacje, na które składały się wspomnienia najstarszych melomanów.

Festiwalowa sobota była dniem dedykowanym rodzinom nie bojącym się muzycznych wyzwań. Wyszliśmy z dobrymi dźwiękami poza budynek Filharmonii, by zorganizować grę miejską "Łowcy Pamięci". Uczestnicy rozwiązywali zagadki w różnych miejscach w centrum, Szczecina – w Domu Skandynawskim, w Lodziarni Marczak, w Komendzie Wojewódzkiej Policji, w Galerii Kaskada oraz w Muzeum Narodowym przy Staromłyńskiej 27. Stacje w parku Andersa zorganizowało Centrum Inicjatyw Rodzinnych, a na mecie w Filharmonii na Łowców czekały niesamowite nagrody ufundowane przez BMW Bońkowscy, Marena SPA, Galerię Kaskada oraz Demant.
Po grze w sali kameralnej Filharmonii odbył się spektakl „Pan Dźwięk” opowiadający o tym, jak a pomocą fortepianu, epidiaskopu, ruchu i gestów powstają dźwięki.

Koncert finałowy „Gdzie jest memo?” połączył familijnie młodych i dorosłych melomanów. Repertuar był skonstruowany w oparciu o utwory, które kojarzą młodzi i starsi słuchacze. Akcja koncertu miała miejsce pod wodą, a o tym jak ćwiczyć pamięć poprzez ruch, wzrok i słuch opowiadał pławikonik Memosława (Agata Kolasińska) oraz krab Mariusz (Rafał Hajdukiewicz).
Tych, którym nie udało się być na sali symfoniczne podczas koncertu finałowego, zapraszamy na premierę online 5 lipca o 17:00 na kanale Youtube EduFilharmonii.

W trakcie koncertu rozdaliśmy również nagrody zwycięzcom konkursu na Szkolne Strefy Harmonii. Dyrektor Filharmonii Dorota Serwa, wieloletni partner kampanii Słyszę Dobre Dźwięki – Mikołaj Jarosz z Ecophon Polska oraz Paweł Kornicz – pomysłodawca konkursu, wyłonili czterech zwycięzców. Wśród nich znalazł się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Szczecinie, Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Reczu i Publiczna Szkoła Podstawowa w Bezrzeczu. Nagrodę specjalną za koncepcję na „Dobry Dzwonek” zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 59 w Szczecinie.

Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki ponownie pokazał nam, że warto uświadamiać melomanom jak ważną rolę w życiu każdego z nas pełni muzyka. Dlatego też już dziś planujemy kolejną edycję, by za pomocą naszego uniwersalnego języka jakim jest muzyka, edukować, bawić, pobudzać zmysły i integrować naszą niezwykłą publiczność.

Festiwal nie odbyłby się, gdyby nie nasi wspaniali partnerzy. Ogromne podziękowania dla: IKEA Szczecin, Galeria Kaskada, BMW Bońkowscy, Demant, Fundacja PZU, Ecophon, Stowarzyszenie Komfort Ciszy, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Lody Marczak, Dom Skandynawski, Centrum, Inicjatyw Rodzinnych, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie, pAudio, Medincus, Marena Wellness & Spa, Chór Voci Veloci i Agatą Czekalińska, Polski Związek Głuchych, wSzczecinie oraz Radio Eska Szczecin.

Projekt współfinansowany był ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Część wydarzeń odbyła się w dwóch językach – polskim i niemieckim.
29-06-2022, 11:38:13