Plebiscyt na Miejskie Strefy Harmonii
Zakończyliśmy plebiscyt na Miejską Strefę Harmonii 2020! Wkrótce ogłosimy, które miejsce zwyciężyło, a także zaprosimy na niesamowity koncert plenerowy, który zainauguruje szczecińską strefę dobrych dźwięków!

Wspólnie z naszym partnerem, szczecińską firmą pAudio Technologies, sprawdziliśmy poziom hałasu w siedmiu zakątkach miasta. Mieszkańcy Szczecina w głosowaniu wybrali jedno z miejsc, które stanie się Miejską Strefą Harmonii w ramach kampanii społecznej "Słyszę dobre dźwięki".

Które miejsca w Szczecinie brały udział w plebiscycie?
Syrenie Stawy
Poziom hałasu: 46,70 dB [godz.13:58]
Trzy kilometry od centrum znajduje się miejsce, w którym można zapomnieć, że chwilę wcześniej ruszaliśmy z zatłoczonego skrzyżowania. Cisza, spokój, a krajobrazu nie powstydziłby się żaden romantyczny poeta. Po przeprowadzonej niedawno rewitalizacji miejsce zyskało nowy blask. Warto wybrać się do Lasu Arkońskiego, by przekonać się na własne oczy i uszy.

Psia Polana w Parku Kasprowicza
Poziom hałasu: 52,60 dB [godz.13:10] / 48,60 dB [godz.20:20]
Park Kasprowicza można poznawać cały czas od nowa, bo pełen jest zakątków i właściwie cały jest jedną wielką strefą harmonii. Znajduje się w nim m.in. tzw. Psia Polana, miejsce, które – choć nazwa wskazuje inaczej – nie jest tylko wybiegiem dla psów. Coraz częściej odbywają się tu różne wydarzenia, zwykle organizowane przez samych mieszkańców. A poza tym ta zieleń wokół!

Plac im. Waleriana Pawłowskiego
Poziom hałasu: 51,20 dB [godz.11:21] / 56,70 dB [godz.19:50]
Ach, kto z nas nie kocha się w Pogodnie! Tym bardziej, że oprócz pięknej architektury i obłędnych ogrodów znajdziecie tam też Plac im. Waleriana Pawłowskiego, związanego ze Szczecinem kompozytora, dyrygenta, pedagoga. To bardzo muzyczne miejsce nie tylko ze względu na patrona – znajduje się tam też mini amfiteatr!

Park im. Stanisława Noakowskiego
Poziom hałasu: 53,50 dB [godz.13:26] / 50,40 dB [godz.20:05]
Park z okazałymi drzewami zlokalizowany na terenie Osiedla Turzyn. Niegdyś cmentarz, teraz miejsce odpoczynku okolicznych mieszkańców. W samym parku znajduje się plac zabaw i to ponoć jeden z najlepszych w Szczecinie, co potwierdzał też w 2018 roku w swoim rankingu Głos Szczeciński. Atrakcją jest też fontanna i choć nie można się w niej kąpać, zakaz jest notorycznie łamany – tak jak tabliczki o nim informujące.

Park im. Stefana Żeromskiego
Poziom hałasu: 54,80 dB [godz.12:32] / 55,30 dB [godz.19:20]
Najbliższy Filharmonii park – oczywiście w kontekście dystansu do pokonania. Ten rozległy płat zieleni ma charakter parku dendrologicznego. Znajdziecie tam dęby, platany, klony, wierzby, orzechy, wiśnie czy sosny, a także schowane pomiędzy nimi rzeźby, jak „Fontanna" Sławomira Lewińskiego, w otoczeniu której szczególnie miło się przebywa (i tu mierzyliśmy poziom hałasu).

Park im. Stanisława Nadratowskiego
Poziom hałasu: 53,20 dB [godz.12:44]
Maleńki park na terenie Osiedla Drzetowo-Grabowo. Popołudniami pełen dzieci, w ciągu dnia idealne miejsce na odpoczynek w cieniu drzew. W parku znajduje się specjalnie wydzielony teren przeznaczony np. do koncertów (a na co dzień wykorzystywany przez młodszych mieszkańców jako mini boisko). Miejsce ma też wyjątkowego patrona – Stanisław Nadratowski był szczecińskim żołnierzem, który w grudniu 1970 roku odmówił strzelania do strajkujących robotników.

Jezioro Szmaragdowe
Poziom hałasu: 50,80 dB [godz.12:07]
Powierzchnia: 4,5 ha. Głębokość: do 20 m. Jezioro Szmaragdowe powstało w wyrobisku dawnej kopalni kredy. Nazwę zawdzięcza charakterystycznemu niezwykłemu zabarwieniu wody – widzimy ją tak dzięki zawartości węglanu wapnia i odbijaniu się światła od kredowego dna. Otoczone stromymi zboczami – nawet do 50 m! Jeden z najpiękniejszych zakątków Szczecina.

Dziękujemy Wydziałowi Zieleni Miejskiej Zakładu Usług Komunalnych za wsparcie w przeprowadzeniu akcji.
24-07-2020, 14:25:41