24 września (czwartek)
Godz. 11:00
sala prób
Podczas warsztatów uczestnicy zamienią się w imitatorów dźwięków. Wśród kategorii dźwiękowych pojawią się odgłosy natury i miasta. Młodzież nauczy się przetwarzać nagrane dźwięki, aby uzyskać katalog brzmień i kompozycję, którą zaprezentują w formie finałowego koncertu.
Przeczytaj pełny opisSchowaj opis
Warsztaty „Dźwięki pod głos” wprowadzają w arkana pracy artysty dźwiękowego projektującego oprawę audialną dla filmów, gier wideo, teatru i radia. Warsztaty obejmują ćwiczenia z słuchania, uwrażliwienie na percepcję słuchową, elementy ekologii dźwięku, wprowadzenie do podstaw fonografii, nagrywanie dźwięku, spacer dźwiękowy oraz nagranie field recording.

Podczas finałowego koncertu 26 września młodzi wykonawcy zaprezentują swoją kompozycję. Młodzi artyści zaprezentują swój eksperyment muzyczny w Miejskiej Strefie Harmonii – miejscu, które zostanie wybrane przez Szczecinian w plebiscycie.

25 września (piątek)
Godz. 11:00
sala prób

26 września (sobota)
Godz. 16:00
muzyczny spacer
przestrzeń miejska
Przewodnik miejski Przemek Głowa zabierze mieszkańców w podróż tropem dawnego i obecnego muzycznego Szczecina. W ramach przechadzki zatrzymamy się przy istniejących i nieistniejących miejscach-świątyniach muzyki takich jak Filharmonia, Opera na Zamku, dawny Konzerthaus czy sala widowiskowa przy obecnej ul. Bałuki. Spacer zakończy się koncertem plenerowym w Miejskiej Strefie Harmonii.
Godz. 18:00
koncert
Miejska Strefa Harmonii
Koncert będzie zwieńczeniem warsztatów „Dźwięki pod głos”. Wykonawcy zaprezentują kompozycję składającą się z dźwięków miasta i natury, które sami nagrali, przetworzyli i zmontowali. Młodzi artyści zaprezentują eksperyment muzyczny w Miejskiej Strefie Harmonii – miejscu, które zostanie wybrane przez Szczecinian w plebiscycie na Miejską Strefę Harmonii.
27 września (niedziela)
Godz. 10:00
sala kameralna
Podczas warsztatów dzieci stworzą muzykę poprzez ruch i gesty. Będą szukać dźwięków poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. Poprzez ruch mali uczestnicy będą wyzwalać nowe zdarzenia dźwiękowe, które doprowadzą do stworzenia utworu.
Przeczytaj pełny opisSchowaj opis
Uczymy się tworzyć muzykę poprzez ruch i gest. W zasadzie robią to wszyscy muzycy. My jednak nie będziemy ani śpiewać, ani grać na instrumentach. Poszukamy dźwięków w inny sposób. Poszukamy ich poruszając się pomiędzy obiektami rozstawionymi na podłodze. W każdym z tych obiektów ukryte są dźwięki. Znajdziemy sposób by je uwolnić. Będziemy mogli wówczas spacerować pomiędzy nimi wyzwalając coraz to nowe zdarzenia dźwiękowe. Stąd już niedaleko do stworzenia utworu muzycznego. Wiemy jak pobudzać dźwięki, potrzebna nam zatem partytura. Tradycyjna partytura to książka z nutami na każdej stronie. Stronami naszej partytury będą mapy. Jakie mapy? Takie wyznaczające trasy pomiędzy obiektami na podłodze, mówiące nam którędy i w jaki sposób mamy dotrzeć do właściwego dźwięku. Czasami mapy każą nam iść ostrożnie, powoli. Czasami każą przyspieszyć a nawet biec ile sił w nogach... Tak, tak, w muzyce też czas nie czeka! Gdy już nauczymy się je odczytywać będziemy gotowi na pierwszy gest dyrygenta. A kiedy ten się pojawi, wykonamy najprawdziwszy, zakodowany w naszych nutach-mapach utwór muzyczny. I choć bez instrumentów staniemy się najprawdziwszą orkiestrą. Taką trochę rozbieganą.
Godz. 12:00
sala kameralna