Przed nami trzecia edycja festiwalu "Słyszę Dobre Dźwięki", którego hasłem przewodnim będzie "Wsłuchaj się". Tym razem skupimy się na wpływie muzyki na relacje i bliskość. W programie festiwalu będziemy nawiązywać do symbiozy człowieka z naturą, sąsiedztwa oraz dźwięków wzmacniających więzi. Nie zabraknie wydarzeń edukacyjnych, międzypokoleniowych koncertów i działań włączających w kulturę.
Bliskość uszczęśliwia dzieci i dorosłych, a muzyka jest narzędziem do umacniania relacji, łączenia pokoleń czy integracji środowisk. Badania dowodzą, że bliskość i odpowiadanie na potrzeby innych pomaga wykształcić więcej połączeń między neuronami, a co za tym idzie, zmniejsza się poziom kortyzolu w organizmie. A mniej stresu – to lepszy rozwój intelektualny, emocjonalny i fizyczny. Motywem przewodnim III edycji festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki, która odbędzie się między 1 a 4 czerwca, będzie bliskość, wsłuchanie się w drugiego człowieka i relacje, które można zbudować poprzez wspólne obcowanie ze sztuką, a przede wszystkim z muzyką. W końcu muzyka – tak jak relacje – jest trudna do zdefiniowania, trudno ubrać ją w coś policzalnego, nie możemy jej dotknąć, a jest nam tak bliska. Przyjaźń, tak jak muzyka, jest sposobem kontaktu, wyrażania i porozumiewania się między ludźmi.

Podczas festiwalu postaramy się przybliżyć temat więzi i relacji w kontekście muzyki. Program będzie zawierał edukacyjne spotkania integrujące lokalną społeczność, międzypokoleniowe warsztaty muzyczne, konferencję oraz koncerty z repertuarem skonstruowanym w oparciu o muzykę łączącą pokolenia, zbliżającą ludzi. Gwiazdą festiwalu będzie polsko-ukraiński zespół Dagadana, który po raz pierwszy wystąpi z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w piątek 2 czerwca. Wydarzenia artystyczne inspirować będą do wzajemnego wsparcia oraz budowania jeszcze lepszych relacji z ludźmi i naturą. Dlatego też wielki finał III edycji festiwalu - koncert rodzinny "Sąsiedzi" będzie międzypokoleniowym świętem dla wszystkich, którzy dzięki muzyce, chcą zbliżyć się do naszego niezwykłego sąsiada – natury.

Podczas poprzednich edycji festiwalu SDD pokazywaliśmy najróżniejsze aspekty pozytywnego wpływu muzyki na życie ludzi. W ramach trzeciej edycji, po raz kolejny pokażemy wartość dobrych dźwięków i postaramy się uświadomić, jak ważną rolę pełni muzyka, która w Filharmonii jest oczywiście najważniejszym narzędziem komunikacji. W końcu eksplorowanie świata na różnych płaszczyznach jest tym, co nas stale pociąga i daje nieskończone możliwości kreowania artystycznych wydarzeń.

Zobacz, jak wyglądała poprzednia edycja festiwalu:

19-10-2022, 15:01:38